Facebook, Roblox Benzeri Oyun Platformu Crayta'yı Satın Aldı

Can

discord.gg/2gkDReBQ5M
Site Sahibi
Katılım
18 May 2021
Mesajlar
549
Çözümler
1
Tepkime puanı
194
Puanları
1,331
Konum
İstanbul
Web sitesi
blesyum.com
Facebook, Roblox Benzeri Oyun Platformu Crayta'yı Satın Aldı

Facebook son dönemde çok sayıda sanal gerçeklik stüdyosunu satın almasıyla dikkat çekmişti. Platformdan bugün yapılan açıklamada, Roblox benzeri bir oyun geliştirme platformu olan Crayta'nın artık Facebook bünyesinde yer aldığı açıklandı.
Son dönemde sanal gerçeklik gibi alanlar büyük yatırım alıyor. Bu alanda yer alan küçük stüdyoları birer ikişer bünyesine katan Facebook, bugün daha büyük planları olduğunu gösteren bir duyuru yaptı. Crayta adlı oyun geliştirme platformunun geliştiricisi olan Unit 2 Games'in Facebook tarafından satın alındığı duyuruldu. Kaynak: webtekno
Crayta, muadili diğer platformlar gibi Unreal Engine üzerine inşa edilmiş olan bir platform. Sahip olduğu basit arayüz, keşfetme ve topluluk gibi özellikleriyle dikkat çeken Crayta, sezon bileti gibi oyunlardan para kazanmayı sağlayacak niş sistemlere de sahip.

crayta


Crayta platformu, geçtiğimiz yılın temmuz ayında kullanıma açılmıştı. Platformun kullanıcı sayısı, Google'ın bulut yayın platformu Stadia'dan başka bir sistem kullananlara açık olmaması nedeniyle kısıtlı kalmıştı. Yine de Crayta'nın mart ayında Epic Games Store'da kullanıcılara açıldığını hatırlatalım.
Bulut oyun ortamına uygun olarak oldukça hafif içeriklere yönelik olarak tasarlanan platformda geliştirilen oyunlar, diğer oyuncularla kurulan bağlantılar ile paylaşılabiliyordu. Facebook, platformun sahip olduğu bu özelliği kendi oyun ortamı için kullanmaya hazırlanıyor olabilir.
Facebook Gaming Başkan Yardımcısı Vivek Sharma, "Crayta şu andaki bulut yayın teknolojisini, oyun yapımını daha erişilebilir ve kullanımı kolay hale getimek için maksimize etmiş durumda. Crayta'nın oluşturma araç setini Facebook Gaming'in bulut platformuna entegre ederek Facebook'ta yeni deneyimler sunmayı planlıyoruz" diye konuştu.
Anlaşmanın ardından, daha önce Unit 2 Games bünyesinde yer alan bütün çalışanların da Facebook bünyesine geçtikleri açıklandı. Öte yandan her iki platformdan da anlaşmanın maddi şartları konusunda bir açıklama gelmedi.

crayta


Bulut oyun pazarı gittikçe kalabalıklaşırken bu girişimin aslında Facebook için bir ilk olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. Sosyal medya platformunun ilk dönemlerinde de üçüncü parti olarak geliştirilen flash tabanlı oyunlar, Facebook'un popülerliğine büyük katkıda bulunmuştu.​
 
552
Konular
1,312
Mesajlar
536
Kullanıcılar
Son üye
Üst Alt