Hosting Nedir? VDS/VPS Nedir?

Can

discord.gg/2gkDReBQ5M
Site Sahibi
Katılım
18 May 2021
Mesajlar
549
Çözümler
1
Tepkime puanı
194
Puanları
1,331
Konum
İstanbul
Web sitesi
blesyum.com
Hosting Nedir? VDS/VPS Nedir?

LS003.jpg


Hosting Nedir?

Farz edelimki bilgisayarınızda yeni bir döküman oluşturdun ve bu dökümanı saklamak için o dosyayı bilgisayarınızın diskine kayıt edip ve bilgisayarınızı kapatırsan. Peki bu dökümanların hepsi sizin web sayfanız olduğunu düşünün.
Ve sizin web sayfalarınızı internet ortamında kendi bilgisayarınızdan barındıramayacağınıza göre size çok ama çok güçlü ve 7/24 Saat hizmet verebilecek ve her türlü yoğunlukta problemsiz web sitenizi hızlı bir şekilde yayınlamaya devam edecek bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Bu bilgisayarlara teknik olarak sunucu denilmektedir.
Hosting; kişilerin ve organizasyonlara ait web sitelerini ve sayfalarını kesintisiz 7/24 ve bir şekilde internet üzerinde yayınlanmasına olanak tanımaktadır ve güçlü bir donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulmuş bir web sitesi yayınlama hizmetleridir.
Hazırlanan web sayfaları ve kontrol panelinden çeşitli dosya transferi yazılımları ile bu gelişmiş web sunucularına yüklenmektedir. Domain tanımlamaları yapılı ve yayına hazır hale getirelecektir. Bu hizmetin diğer adı ise barındırma hizmetidir.

Virtual Private Server Hosting (VPS) VPS Nedir?

Vps açılımı olarak Virtual Private Server cümlesinin baş harflerinden oluşur. Türkçesi tam karşılığı Paylaşmalı Özel Sunucu anlamına gelmektedir. Burdaki mantık aynı sistem içerisinde ortak ram ve disk kullanmaktır. Yalnız ram ve diski kullanan bu ortak sanal sunucu grubu birbirinden bağımsız çalışır. Zaten Gerçek Sunuculardan yani dedicated farkı da aynı donanımı birden fazla sanal sunucunun kullanbiliyor olması.
Hem ücret olarak çok uygundur ve hem de talep ettiğiniz sistemi karşılayacak kadar değerlere sahiptir.

Virtual Dedicated Server (VDS) VDS Nedir?

VDS açılımı olarak Virtual Dedicated Server cümlesinin baş harflerinden oluşur. Ve VPS Paketlerde donanmı kullanan işletim sistemi sadece tektir. Yalnız VDS de ise bu durum çok farklıdır ve her kullanıcı için donanımı kullanan bir işletim sistemi mevcuttur.
Örnek sunucuda bölünen ram miktarı tümüü ile o kullanıcıya atanmaktadır. Ve ram miktarı kullanılmasa bile kullanıcıya atanır. Böylece sanal yöntemdeki ram kısıtlamalarının önüne geçilmektedir.​
 
552
Konular
1,312
Mesajlar
536
Kullanıcılar
Son üye
Üst Alt