Microsoft’tan Xbox için büyük anlaşma

Can

discord.gg/2gkDReBQ5M
Site Sahibi
Katılım
18 May 2021
Mesajlar
551
Çözümler
1
Tepkime puanı
195
Puanları
1,331
Konum
İstanbul
Web sitesi
blesyum.com
181

Yeni nesil oyun konsolları kısa süre önce tanıtıldı. Rekabete hızlı bir giriş yapan Xbox Series X/S ve PlayStation 5, şimdiden daha çok kullanıcı çekmek için çalışmalara başladı. Microsoft konsolun Game Pass sistemini ve gücünü ön plana çıkarırken, Sony tarafı oyunları ve hızlı SSD teknolojisiyle parlıyor.
İki şirket birbirinin önüne geçme konusunda çalışmalar yapmaya devam ederken Microsoft önemli bir adım attı. Şirket Xbox için Dolby Atmos ve Dolby Vision için özel bir anlaşma imzaladı.


Xbox Dolby ile özel bir anlaşma imzaladı

San Francisco merkezli gürültü azaltma, ses kodlama ve sıkıştırma konularında uzmanlaşmış Dolby ile el sıkışan Microsoft, 2 yıl boyunca sürecek özel bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Dolby Vision ve Dolby Atmos teknolojilerinin lisans haklarını geçici olarak alan Microsoft, bu teknolojileri PC ve Xbox platformlarına özel yapacak.

182


Böylelikle Sony ve Nintendo‘nun genel deneyime etki edecek bu teknolojilere erişmesini engelleyen şirket, rakiplerine önemli bir fark atacak. Ancak tüm haberler iyi değil. Kullanıcılar yine de bu özellikleri kullanabilmek için 15 dolarlık bir lisans ücreti ödemek zorunda kalacak. Peki bu özellikler tam olarak nedir?

Dolby Vision, bize Dolby Surround’u ve sonraki tüm varyasyonlarını üreten şirket tarafından geliştirilen ve desteklenen yüksek dinamik aralıklı (HDR) 4K video formatının marka adıdır. Dolby Atmos ise aynı şirket tarafından geliştirilmiş bir ses teknolojisidir. Yükseklik kanalları ekleyerek mevcut surround ses sistemlerinde genişler ve seslerin üç boyutlu nesneler olarak yorumlanmasına izin verir. Genel deneyime etki eden bu teknolojilerin Xbox’a özel olmasının satışlara nasıl yansıyacağı ise merak konusu.
 
555
Konular
1,317
Mesajlar
539
Kullanıcılar
Son üye
Üst Alt