Minetest İnceleme/Eleştiri

tiempo

Hızlı Üye
Katılım
26 May 2021
Mesajlar
15
Tepkime puanı
10
Puanları
305
Konum
Istanbul
Web sitesi
cavatin.com
203
Merhaba, bugün sizlere eski dağıtımcısı olduğum ve yakından takip ettiğim bir oyun olan Minetest'ten bahsedeceğim.

Aha ! Evet elbette Minetest isminden de anlayabileceğiniz gibi Minecraft gibi bir oyun, görünüm olarak henüz o kadar gelişmiş olmasa da bu oyun halka daha çok hitap ediyor.

Dokular korkunç ama saf Lua kodlama ile yazılmış bu oyunu mükemmelleştiren aslında çekirdeği.

Oyunun geride kalmasının en büyük sebeplerinden biri de birçok açık kaynaklı tüketici ürünü gibi adından da anlaşılacağı gibi "açık kaynaklı" olması, bu nedenle oyun pek gelişmiyor ve onu mükemmel derecede geliştirebilecek bir hayran kitlesi oluşturmak adına reklam da veremiyor. Oyun endüstrisinde yıllar içinde değişen şey, performans ve grafiklerdir.

Dokuları, haftalarca dışarıda bırakılmış bir kağıt parçasına benziyor olsa da bu oyun Minecraft oynayan kitleden daha profesyonel birileri için uygun denebilir. Bilirsiniz işte, hani şu MacOS'u oyuncak araba, Windows' araba ve Linux'ü de kokpite benzetmek gibi ?. Yani biraz deneyim gerektirebiliyor çünkü bu oyun modsuz hiçbir sey değil ve modlar tamamı GitHub'da yayınlayan ve JavaScript'e yakın olan Lua API ile oluşturulmuş modlar, kurmak ve çözmek beceri gerektirir fakat oyun kesinlikle onlarca mod kuruluyken ve düşük kapasiteli cihazlarda çalıştırılıyorken bile sizi zora sokmuyor ve zaten kaliteyi ayarlayabiliyorsunuz. Binlerce moddan istediğinizi dakikalar içerisinde kurabiliyorsunuz.

Redstone ? Redstone ? Ahaha burada böyle bir şey yok, burası daha kapsamlı ve Lua API uyumlu birkaç Itemle beraber geniş araç kütüphanesine sahip Mesecon'larla güzelleştirilir. Elektrik devreleri ve daha birçok şey oluşturabilirsiniz.

Çok Oyunculu, Topluluk
204

Bu oyun neden belirli insanlara hitap ediyor? Modlar ve anonimliğin gücü bunun sebebi... Şirketlere bilgi vermek istemeyen ve diğer insanlarla çok eğlenmek isteyenler için ücretsiz bir oyun olması ve insanlara muazzam özgürlükler vermesi onun en büyük farklarından.

Oyun hakkında objektif bilgiler istiyorsanız, bir Wikipedia sayfaları da bulunuyor gözatabilirsiniz.

BU YAZI TAMAMEN SUBJEKTİF OLUP HİÇBİR KÖTÜLEME, REKLAM VB. AMACI İÇERMEMEKTEDİR. ÖZGÜNDÜR
 
  • Beğen
Tepkiler: Can
609
Konular
1,439
Mesajlar
653
Kullanıcılar
Son üye
Üst Alt