Scrap Mechanic Bilmeniz Gereken İnteraktif Parçalar

Sagius

Hızlı Üye
Katılım
1 Tem 2021
Mesajlar
1
Tepkime puanı
4
Puanları
310
İnteraktif: Etkileşime geçilebilen, etkileşimli
Bu yazıda bolca interaktif kelimesi geçmektedir. Bu kelime karşılıklı etkileşime geçebilme anlamına gelir. Örneğin bu oyunda bir tuşa basabiliyoruz ve karşılığında başka bir cihaz etkin hale geliyor veya bir motorun gücünü değiştirebiliyoruz ve karşılığında rulmanın dönme hızı değişiyor.

Bearing (Rulman)

bearing.png

Bearing uzaktan kumandalı bir rulmandır diyebiliriz. Bearing üzerine yerleştirilen herhangi bir parça interaktif parçalara bağlanmazsa stres çarkı mantığıyla kendiliğinden döner ancak interaktif bir parçaya bağlı ise (controller, driver's seat) siz komut vermeden hareket etmez.
Bu parçayı araba yapımında kullanırız. Aracın sağ-sol hareketlerini ve tekerleklerin dönmesini sağlar.

Neredeyse bütün eşyalar ile bağlantı sağlanabilir.


Button (Tuş)


buttons.png


Oyunda iki çeşit tuş vardır; biri bastığınızda aktif halde kalır ve pasif hale getirmek için tekrar basmanız gerekir (soldaki), bir diğeri ise basılı tuttuğunuz sürece aktif olur bırakıldığında ise pasif hale gelir (sağdaki).
Bu parçalar piston, controller gibi interaktif parçalarla birlikte kullanılır. Ayrıca ileri düzey makinelerde mantık derlerinden tanıdığımız "ve, veya" olarak koşul belirtebildiğimiz Logic Gate ile kullanılır. Fakat logic gate konusunu daha sonra "Scrap Mechanic Makine-Araç Tasarlama" konusunda anlatacağım.

Controller, Logic gate, Timer, Piston, Thruster, Driver's Seat, Radio, Horn, Totebot Head ile bağlantı sağlanabilir.


Controller (Kontrol Cihazı)

controller.pnginside the controller.png

Controller bir ya da birden fazla cihazı konrol etmek için kullanılır. Örneğin bir bearing ile bağlantı kurulduğunda aynı zamanda bir tuş yardımı ile bearingin yapacağı hareketleri belirleyebilirsiniz.

Bearing ve Piston ile bağlantı sağlanabilir.


Piston (Piston)

pistons.png
Bilindiği üzere pistonlar bir ya da birden fazla bloğu-eşyayı iteklemek için kullanılır. Dikey veya yatay düzlemde belirlediğiniz sayı kadar ileriye taşır. Ancak gücü kesildiğinde tekrar eski haline döner. Ayrıca pistonlar üzerlerinde blok olmadan aktif hale getirilemez.

Button ve Controller ile bağlantı sağlanabilir.


Sensor (Sensör)

sensors.png
Sensörler belirlediğimiz uzaklığa kadar olan hizadaki (blok, eşya, oyuncu, npc) hareketleri algılar ve aktif hale gelir ve bağlandığı bir interaktif eşyaya güç verir.

Controller, Piston, Engine, Thruster ile bağlantı sağlanabilir.


Engine (Motor)

gas engines.png
Oyunda iki çeşit motor bulunmaktadır; Gas Engine (Benzinli Motor) ve Electric Engine (Elektrikli Motor) ancak tek farkları güç kesilme süreleridir. Genelde gas engine kullanılmaktadır bu yüzden bu başlıkta sadece bu motor çeşidinden bahsedeceğim.
Benzinli motor bearing ile bağlantı sağlanıp genelde araçlarda tekerleklerin bağlı olduğu bearinglerin dönmesini sağlamak amacı ile kullanılır.
5 seviyesi vardır ve ilk craft edildiğinde 1 seviye olarak elde edilir. Seviye 1 motor ile yalnızca 2 bağlantı yapılabilir ve gücü sınırlıdır. Seviye atladıkça bağlantı sayısı ve gücü de artar.

Sensor, Driver's Seat, Bearing ile bağlantı sağlanabilir.


Driver's Seat (Şoför Koltuğu)

driver's seat.png
Motor gibi 5 seviyeden oluşur ve yolcu koltukları da mevcuttur. Aynı şekilde seviye arttıkça bağlantı sayıları artar. Eğer doğrudan bearing ile bağlantı sağlanırsa sağ-sol hareketlerinde ("A" ve "D") belli bir açıda sağa ve sola dönmesini sağlar. Ancak motor ile bağlantı sağlanırsa ileri-geri ("W" ve "S") hareketlerinde motora güç verir ve bearingin sürekli olarak bir yöne dönmesini sağlar.

Button, Engine, Bearing ile bağlantı sağlanabilir.

Buradan yazı ile ilgili videoya ulaşabilirsiniz:

 

Nebula

Bağımlı
Katılım
7 Tem 2021
Mesajlar
1
Tepkime puanı
1
Puanları
250
Çok bilgilendirici bir içerik olmuş. Teşekkür ederim. Gate sistemini anlatan bir video da hazırlayabilir misin acaba?
 
551
Konular
1,310
Mesajlar
535
Kullanıcılar
Son üye
Üst Alt